05
bře 09

SVG statistiky o přístupech na statistiky přístupů ...samoúčelnost?

IT

Je tomu dva dny, co jsem na Strmilovsko.cz uveřejnil další novou technologii, a to grafy statistik přístupů ve formátu SVG. Zatím se ale dle statistik zdá, že nejvíce navštěvované ... jsou právě statistiky.

Ne že by mi to vadilo, spíše naopak, jsem potěšen, že je o mou dvouměsíční práci a 1000 napsaných řádek kódu zájem. Nu, co je na tom tedy tak převratného? Nikde (a že jsem pár let poctivě hledal) jsem zatím neviděl v provozu grafy statistik s koláčovými grafy a anti-aliasingem vyhlazenými čarami, a už vůbec ne s formátem SVG.

SVG je formát, který byl standardizován někdy v roce 2003 a už dlouho má slušnou podporu ve všech majoritních prohlížečích, kromě, ano správně, kromě IE. Kvůli němu SVG na internetu nenajdete skoro nikde, a je to škoda, protože potenciál tohoto formátu je veliký. Podle křišťálové koule některých Micro$oftích vývojářů se první mrzutá podpora SVG plánuje do IE9, takže máme zhruba do roku 2014 zase smůlu. Naštěstí existuje pro IE (bohužel už pár let nevyvíjený) plugin Adobe SVG Viewer, díky kterému se IE dostane s podporou SVG někam na úroveň Opery. Adobe jeho vývoj ukončilo, protože je již podpora SVG ve všech moderních prohlížečích na úrovni.

Proč jsem si tedy vybral SVG, když (dle statistik) má minimálně 66,6% procent uživatelů IE? Jednou se prostě musí začít. První výhoda je možnost generovat statistiky rovnou z aktuálních dat bez zbytečné zátěže serveru. Vygenerování 30 kB de facto čistého textu zabere serveru mnohem kratší dobu, než vykreslovat megapixelový PNG obrázek, který by zdaleka nedosahoval kvalit SVG a při mizerné konektivitě serveru by to byl hrob. Díky malému SVG má uživatel statistiku rovnou z čerstvých dat, a nemusí čekat do konce měsíce, než by je nějaká aplikace zpracovala.

Další podstatnou věcí je vektorový formát a tím zaručený perfektní vzhled jak na obrazovce (díky anti-aliasingu), tak i při tisku, nemluvě o brilliantním exportu do PDF, které opravdu má reprezentativní dojem. SVG má ale mnohem širší možnosti, jako průhlednost, barevné přechody, rozmazání a další. Málo z nich se využije pro seriózní graf, ale zajímavá je možnost grafy propojit zpět se stránkami pomocí odkazů, které fungují stejně jako v HTML. Tato možnost zatím v grafech není, ale samozřejmě ji musím využít.

Statistiky jsou obecně nudná věc, a proto je dobré je servírovat co nejpříjemněji a bez zbytečných čísel navíc. Pokud na ně nemáte vyslovenou alergii, koukněte a posuňte jejich místo v žebříčku nejnavštěvovanějších dokumentů ještě výše.

» Přidat komentář

Diskuze: 0 komentářů

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první!